Alışveriş Dünyasında Geçmiş, Bugün ve Gelecek

Alışveriş Dünyasında Geçmiş, Bugün ve Gelecek

Alışveriş Dünyasında Geçmiş, Bugün ve Gelecek

Alışveriş Dünyasında Geçmiş, Bugün ve Gelecek

İnsanlık tarihi boyunca alışveriş sektörü herkesin ilgisini çeken bir alan olmuştur. Lidyalıların parayı icat etmesinin öncesinde insanlar takas yöntemi ile alışveriş yapıyorlardı. Sonraları değişen dünya Osmanlı İmparatorluğu’na en büyük kapalı alışveriş merkezi sayılan Kapalı Çarşı’yı kazandırdı. Devamında ise tüketim arttı ve insanlar madeni paranın ayrıcalıklarını sonuna kadar yaşamaya başladı. 2. Dünya Savaşı sonrasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte AVM kültürünün temelleri atılmaya başladı. Pek çok farklı markayı bünyesinde toplayarak tüketicilere zamandan ve mekandan tasarruf sağlayan alanlar haline gelen AVM’ler, kısa zamanda ilgi çekici platformlardan biri haline geldi. Her ne kadar esnaf ve çarşı kültürüne zarar verdiği öne sürülse de ev dekorasyonundan elektroniğe kadar pek çok ihtiyaç günümüzde de AVM’lerden karşılanmaktadır.

Bugünün en popüler pazarlama araçlarından biri ise e-posta pazarlamasıdır ve temelleri 1800’lü yıllarda atılmıştır. Sonraları teknolojinin ilerlemesi ve zamanın dönüşümü ile birlikte posta yoluyla ürün tanıtımının yerini e-postalar aldı. Elbette ki biriktirilen kuponlar ve kazanılan promosyonlar da bir dönemin ünlü pazarlama yöntemleri arasındaydı. E-ticaret ise son zamanlarda kullanıcıların alışkanlıklarını değiştiren en önemli etkenlerden biridir ve 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. O dönemlerde internetin yeni yayıldığı ele alındığında, e-ticaret bugünkü haline rastlamak imkansızdı. 2000’li yıllara gelindiğinde ise e-ticaret satışları pazarda ciddi bir yer edindi ve bunun bir hayal olmadığı kanıtlandı.

Tüketicilerin alışveriş anlayışını kökünden değiştiren gelişmelerden biri ise akıllı telefonların icadı oldu. Akıllı telefonlarla internette gezinmeye başlayan tüketiciler, online alışverişe yöneldi ve e-ticaret yavaş yavaş m-ticaret haline gelmeye başladı. Günümüzde tüketiciler fiziki mekanlara ihtiyaç duymaksızın oturdukları yerden alışveriş yapabilmektedirler. Bunu ister tablet ister telefonlarından gerçekleştirerek, hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmektedirler. Gelecekte ise bu gelişmelerin daha da hızlanarak görsel tasarımların artması planlanmaktadır. Satın alınacak kıyafetleri denemeye gerek kalmadan üstünüzde görmek için tasarlanan uygulamaların çalışmaları şimdiden başlamıştır. Aynı zamanda QR kodları da tüketicilerin yaşamını önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Kodu okutan akıllı telefon sahipleri dilediği ürünün siparişini vermektedir ve bunu yapmak için de bilgisayar başında olması gerekmemektedir. Bu gelişmelerin ivme kazanarak ilerleyeceği gelecekte ise alışveriş dünyasında sıçramalar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.