Markaların Düştüğü En Önemli Hatalar

Markaların Düştüğü En Önemli Hatalar

Markaların Düştüğü En Önemli Hatalar

Ülkemizde pek çok kişi kendine has yöntemlerle farklı projeler geliştirmekte ve girişimde bulunma yolunda ilerlemektedir. Projeler farklılık gösterse bile bunların nerdeyse tamamı aynı sonuca hizmet etmektedir. Amaç kar elde etmektir ve tüm işletme sahipleri bu amacın peşinde ilerlemektedir. Bazen farklı işletmeler de aynı hedef kitleyi merkezine alabilir. Bunun nedeni aynı konseptte ürün ya da hizmeti sunmanın getirdiği rekabet durumudur. Peki marka konumlandırması yapmak nasıl bir iş süreci gerektirir? Neler yapılmalıdır, nelerden kaçınılmalıdır? Sizler için derledik…

– Öncelikli olarak stratejinizi belirlemelisiniz. Bu evreyi atlamak ya da sağlıksız şekilde tamamlamak, uzun vadede ciddi sonuçlar doğurur. Bütün pazarlama çalışmaları mantıklı bir strateji gerektirir ve siz de oluşturacağınız marka ile ilgili olarak bunun sağlandığından emin olmalısınız. İlk etapta bir içerik takvimi oluşturmanız planlı şekilde ilerlemenizi sağlar. Daha sonraki çalışmalarınız düzenlenmiştir ve siz akılcı bir yol izleme şansı yakalarsınız.

– Bir markanız ve dolayısıyla ürünleriniz var diyelim. Fiyatlarınızı uzun vadede hiç değiştirmiyor musunuz? Bu çok ciddi bir hatadır. Ürünlerinize biçtiğiniz fiyatları değiştirmekten ve yenilemekten çekinmemelisiniz. Sektörün dinamikleri sürekli değiştiği için fiyatların değişimi de olağan bir durumdur. Sitenizdeki satış grafiğinizi de ele alarak fiyat politikanızda makul değişikliklere gidebilirsiniz. Sabit kalmak hiçbir sektörde sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır.

– Tıpkı fiyatları sabit tutmak gibi sıkça indirim yapmak da markaların düştüğü bir başka hata çeşididir. Sürekli olarak yapılan indirimler hem kar marjınızı düşürür hem de müşteri gözündeki imajınıza zarar verir. Bunun önüne geçmek için belirli dönemlerde kampanyalar düzenlemelisiniz. Bu sayede tüketicilerinizi alışverişe daha uygun biçimde yönlendirebilirsiniz. İndirim yapmak bir satış taktiğidir, bu taktiği gerektiğinde kullanmalısınız, her zaman değil.

– Markanız için uygun bir isim buldunuz. Şahane! Peki ürünleriniz için de aynı şey geçerli mi? Ürün isimlerinin pek fazla önemli olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Pek çok girişimci ürün isimlerini önemsemese de pazarlama alanında en önemli şey ürünlere uygun isimler belirlemektir. Bu sayede kısa sürede tüketicilerin zihninde yer etmeniz kolaylaşır.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.