Sahtecilik İşlemlerinden Korunmanın Sırları

Bir e-ticaret sitesi kurmak nispeten kolay, ancak o siteyi güvenlikle devam ettirmek çok daha zorludur. E-ticaret sitelerinin başını en sık derde sokan konu ise internetteki sahtecilik ve dolandırıcılık olaylarıdır.

Bu tür olaylar kullanıcıların markaya olan güvenini zarara uğratırken, e-ticaret sitelerini de geri dönülmez zarara uğratabilir. E-ticaret sitenizi maksimum güvenlik düzeyine çıkarmak, sahtecilik işlemlerinden korunmak için yapılacak en akılcı yöntem olacaktır. Peki sahtecilik işlemlerinden korunmanın sırları neler? Tam olarak hangi önlemleri almanın uzun vadede faydaları olur? Sizler için derledik…
– Daima 3D secure sistemini kullanmaya özen gösterin. Bankalarla da iletişime geçerek bu talebinizi bildirin. 3D secure sisteminde kullanıcılar satın alma işlemi sırasında cep telefonlarına gelen tek kullanımlık şifreyi siteye girerler. Böylece alışveriş tamamlanır ve güvenlik zafiyeti oluşmaz. Bu sistem kullanıcının yapılan alışverişten haberi olup olmamasını belirler. Çünkü şifre girilmediği takdirde işlem geçersiz sayılmaktadır ve bu da güvenliği önemli ölçüde sağlar.
– Şüpheli bir alışveriş mi fark ettiniz? Böylesi durumları daima takip edin. Kredi kartı hırsızlığı durumunda kredi kartları üzerinden farklı farklı alışverişler yapılır. Dikkat çekmemek için farklı kredi kartları kullandıkları da olur. İşte tam da bu tür şüpheli durumlarda kredi kartı sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda durumu bankalara da bildirerek e-ticaret sitenizi sahtecilik işlemlerinden koruyabilirsiniz.
– Yüksek tutarlı alışverişleri gözlemleyin. Bu tür bir alışverişin hızlıca tamamlanması dikkat çekici olabilir. Tek seferde yüklü miktarda yapılan alışverişi sıradışı bir durum olarak değerlendirmeniz önemlidir. Sipariş sahibi ile iletişime geçerek kart sahibinin bilgi durumunu öğrenmek faydalı olacaktır. Böylece hem e-ticaret sitenizin hem de kart sahibinin mağduriyetini önlemiş olursunuz.
– Güvenli şifreleme yöntemlerine önem gösterin. Özellikle artık bir klasik haline gelen 128 bit şifreleme yöntemlerini kullanmanızda fayda var. Ödeme sistemi entegresi sağlayan pek çok firma hem SSL sertifikası hem de şifreleme yöntemlerini e-ticaret firması sahiplerine sunmaktadır. Bu sistemlerden faydalanmanız işinizi kolaylaştırır. Ancak entegrasyonları kendiniz yapıyorsanız da SSL sertifikalarına sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.